TVL BOYS BASKETBALL SCHEDULE
2010-11
Frosh 4:30 p.m.   F-S 6:00 p.m.   Varsity 15 Minutes after F-S

Tuesday, January 4
Modesto Christian 70 @ Riverbank 37
Hilmar 40 @ Ripon 69
Hughson 44 @ Orestimba 70
Escalon bye
Friday, January 7
Escalon 67 @ Riverbank 60
Orestimba 42 @ Modesto Christian 77
Hughson 37 @ Hilmar 52
Ripon bye
Tuesday, January 11
Ripon 60 @ Escalon 48
Riverbank 47 @ Orestimba 40
Modesto Christian 74 @ Hilmar 39
Hughson bye
Friday, January 14
Orestimba 59 @ Escalon 80
Hughson 34 @ Ripon 67
Hilmar 48 @ Riverbank 58
Modesto Christian bye
Tuesday, Jan. 18
Escalon 75 @ Hughson 62
Orestimba 63 @ Hilmar 72
Ripon 62 @ Modesto Christian 76
Riverbank bye
Friday, Jan. 21
Hilmar 51 @ Escalon 63
Modesto Christian 76 @ Hughson 23
Riverbank 43 @ Ripon 48
Orestimba bye
Tuesday, Jan. 25
Escalon 64 @ Modesto Christian 74
Hughson 39 @ Riverbank 80
Orestimba 45 @ Ripon 76
Hilmar bye
Friday, Jan. 28
Riverbank 79 @ Modesto Christian 84
Ripon 53 @ Hilmar 43
Orestimba 54 @ Hughson 53
Escalon bye
Tuesday, Feb. 1
Riverbank 51 @ Escalon 59
Modesto Christian 95 @ Orestimba 28
Hilmar 61 @ Hughson 31
Ripon bye
Friday, Feb. 4
Escalon 54 @ Ripon 56
Orestimba 46 @ Riverbank 80
Hilmar 44 @ Modesto Christian 88
Hughson bye
Tuesday, Feb. 8
Escalon 77 @ Orestimba 50
Ripon 74 @ Hughson 30
Riverbank 51 @ Hilmar 54
Modesto Christian bye
Friday, Feb. 11
Hughson 33 @ Escalon 77
Hilmar 64 @ Orestimba 55
Modesto Christian  67 @ Ripon 57
Riverbank bye
Tuesday, Feb. 15
Escalon 52 @ Hilmar 54
Hughson 32 @ Modesto Christian 85
Ripon 56 @ Riverbank 57
Orestimba bye
Friday, Feb. 18
Modesto Christian 62 @ Escalon 50
Riverbank 59 @ Hughson 35
Ripon 88 @ Orestimba 57
Hilmar bye
TVL Boys Basketball Rep.  Rod Wright  Ripon High School

All League Selections:

Coach of the Year: Gary Porter, Modesto Christian

MVP:
Anthony Pratt, Modesto Christian

MOP:
Derek Evens, Modesto Christian

All League:
Ryan Riner, Modesto Christian
Raymond Bowles, Modesto Christian
Zack Gonzales, Riverbank
Rolaun Dunham, Riverbank
Gino Franceschetti, Escalon
Nate Peterson, Escalon
Tyler Schuurman, Escalon
Daniel Greenleaf, Hilmar
Jake McCreath, Ripon
Jared Ratto, Ripon

Honorable Mention:
Alex Reynaga, Riverbank
Ravonne Pious, Orestimba
Simon Martell, Hughson
Cole Herrin, Ripon
Jesse Burke, Hilmar
Trent Goiburn, Hilmar
 Robbie Leal, Escalon

Division IV Playoffs:

Tuesday, February 22  7:00 p.m.

#17 Delta Charter 54 @ #16 Bret Harte 79

Wednesday, February 23
Bret Harte 51 @ #1 Modesto Christian 89
#9 Riverbank 48 @ #8 Calaveras 55
#12 Central Catholic 60 @ #5 Highlands 64
#13 Escalon 46 @ #4 Amador 62
#14 Encina Prep 55 @ #3 Colfax 74
#11 Mariposa 43 @ #6 Ripon 67
#10 Denair 49 @ #7 Capital Christian 67
#15 Le Grand 44 @ #2 Summerville 82

Friday, February 25 @ Home Sites
Calaveras 55 @ Modesto Christian 61
Highlands 59 @ Amador 69
Monday, February 28 @ Home Sites
Ripon 36 @ Colfax 58
Capital Christian 58 @ Summerville 59

Wednesday, March 2 @ Tokay High School
Modesto Christian 54 vs Amador 56
Summerville 42 vs Colfax 48

Section Final: Saturday, March 5 @ Arco Arena
Amador 44 vs Colfax 53

NorCal: Tuesday, March 8 @ Home Sites
Orland 81 @ Modesto Christian 73
Marin Catholic 69 @ Santa Cruz 87
St. Patrick's/St. Vincent 58 @ Amador 50
Summerville 64 @ Central Valley (Shasta Lake City) 56
Byes: @1 Salesian, #2 St Mary's, #3 Sacred Heart Prep, #4 Colfax

Thurs. March 10 @ Home Sites

Orland 20 @ Salesian 68
Santa Cruz 72 @ Colfax 42
St. Patrick's/St. Vincent 49 @ Sacred Heart Prep 48
Summerville 58 @ St. Mary's 68

Saturday, March 12 @ Regional Sites
Salesian 85 vs Santa Cruz 66
St. Pat/St. Vin 44 vs St. Mary's 65

State Final: Saturday, March 19  Folsom High School  7:00 p.m.
Salesian vs St. Mary's

Back to Home Page