TVL CROSS COUNTRY SCHEDULE
**Preseason Dead Period: July 17
**Practic Begins: August 6
**1st Scrimmage: August 19
**1st Contest Date: Aug. 25
**Last Contest: Oct. 28
2017
Meet start time 3:30 p.m.
Final Meet 3:00 p.m.
Three Meets with all schools participating.
League Champion is determined as follows: 1 point for each team a
school finishes ahead of in the first two meets, and 2 points for each
team a school finishes ahead of in the final (3rd) meet. The team
with the highest total points is the League Champion.
Wednesday,
Sept. 6 3:30 p.m. Meet One: All teams @ Tuolumne
Regional Park, Modesto
Boys Team: 1. Escalon 41 2. Riverbank 62 3. Hilmar 76
4. Ripon 86 5. Hughson 89 6. Mountain House 172
Boys Individual: 1. Tim Cribbet, Ripon 17:45 2. Chris
Martinez, Riverbank 3. Miguel Ramos, Hughson 4. Ramon
Rosas, Riverbank 5. Juan Lopez, Escalon
Girls Team: 1. Hughson 24 2. Ripon 37 3. Mountain
House 71 4. Riverbank 85 5. Escalon 118 6. Hilmar 124
Girls Individual: 1. Emily Fife, Hughson 20:49 2. Elizegtte
Ysias, Hughson 3. Kayla Jacklich, Ripon 4. Esmeralda
Campos, Hughson 5. Angelyca Chapman, Mountain House
Wednesdy,
Sept. 27 3:30 p.m. Meet Two: All teams @ Tuolumne
Regional Park, Modesto
Boys Team: 1. Escalon 37 2. Riverbank 57 3. Ripon 67 4.
Hilmar 69 5. Hughson 88 6. Mountain House
Boys Individuals: 1. Chris Martinez, Riverbank 17:41 2.
Juan Lopez, Escalon 3. Gabe Romero, Escalon 4. Ramon Rosas,
Riverbank 5. Sam Fletcher, Escalon
Girls Team: 1. Hughson 23 2. Ripon 49 3.
Mountain House 98 4. Riverbank 101 5. Hilmar 109 6.
Escalon 126
Girla Individual: 1. Hughson 23 2. Ripon 49 3.
Mountain House 98 4. Riverbank 101 5. Hilmar 109 6.
Escalon 126
1. Elizegtte Ysias, Hughson 20:39 2. Emily Fife, Hughson 3.
Esmeralda Campos, Hughson 4. Kayla Jacklich, Ripon 5.
Angelyca Chapman, Mountain House
Wednesday,
Oct. 25 3:00 p.m. Final Meet:
All teams @ Tuolumne Regional Park, Modesto
Boys Team: Riverbank 53 2. Escalon 56 3. Hilmar
59 4. Ripon 89 5. Hughson 111 6. Mountain House
Individual: 1. Ramon Rosas, Riverbank 17:38 2. Damian Lopez,
Riverbank 3. Miguel Ramos, Hughson 4. Jon Muller,
Hilmar 5. Austin Hoach, Hughson 6. Sam Fletcher,
Escalon 7. Juan Lopez, Escalon
Girls Team: 1. Hughson 36 2. Ripon 49 3. Mountain
House 86 4. Hilmar 99 5. Riverbank 6. Escalon 132
Girls Individual: 1. Elizette Yaias 20:30 2. Alondra Hernandez,
Riverbank 3. Angelyca Chapman, Mountain House 4. Esmeralda
Campos, Hughson 5. Laila Irigoyen, Ripon 6. Jessie
Lawrence, Hughson 7. Arianna Lara-Chavez, Hilmar
Cross Country League Rep.
Rick Heflin-Escalon High School
Subsection
Sat. Nov. 4 @ Angels Camp
Girls:
8. Angelyca Chapman, Mountain House 19:43.4
11. Alondra Hernandez, Riverbank 19:54.4
14. Elizette Ysias, Hughson 20:01.2
15. Esmeralda Campos, Hughson 20:01.2
19. Emily Fife, Hughson 20:22.1
Boys
30. Bennie Dimas, Ripon 17:02.0
32. Damian Lopez, Riverbank 17:02.6
33. Chris Martinez, Riverbank 17:03.4
35. Gabe Romero, Escalon 17:04.9
36. Ramon Rosas, Riverbank 17:05.8
Section
Friday. Nov. 10 @ Willow
Hill, Folsom
State Sat. Nov. 25 @ Woodward Park
Back to home page
Back
to Archives