Valley Foothill League Girls Golf
2015-16
** Preseason Dead Period: July 20
**Practice Begins: August 10
**1st Scrimmage Date: August 22
**1st Contest: August 28
**Last Contest Date: October 21
Scrimmage Schedule
Tuesday, Aug. 25 Scrimmage
Linden @ Mountain House
Modesto Christian @ Gustine
Sonora @ Riverbank
Bret Harte @ Ripon Christian
Escalon @ Hilmar
Calaveras @ Hughson
Ripon @ Orestimba
Thursday, Aug. 27  Scrimmage
Ripon Christian @ Sonora
Gustine @ Ripon
Mountain House @ Calaveras
Orestimba @ Modesto Christian
Hughson @ Escalon
Hilmar @ Linden
Riverbank @ Bret Harte

North & South  Leagues Schedule
Tuesday, Sept. 1
Linden 195 @ Ripon 165
Calaveras 242 @ Sonora 205
Bret Harte 220 @ Modesto Christian FF
Escalon bye
Orestimba 179 @ Riverbank 215
Mountain House 222 @ Gustine 265
Hughson 265 @ Hilmar 248
Ripon Christian bye
Thursday, Sept. 3
Bret Harte 210 @ Calaveras 234
Escalon 176 @ Sonora 159
Modesto Christian FF @ Ripon 163
Linden bye
Ripon Christian 175 @ Gustine FF
Orestimba 224 @ Hilmar 226
Mountain House 329 @ Hughson 243
Riverbank bye
Tuesday, Sept. 8
Linden 164 @ Escalon 164  Linden W
Ripon 201 @ Sonora 215
Calaveras 231 @ Modesto Christian FF
Bret Harte bye
Hilmar 187 @ Mountain House 270
Gustine 265 @ Orestimba 163
Riverbank 210 @ Ripon Christian 201
Hughson bye
Thursday, Sept. 10
Calaveras 242 @ Ripon 201
Bret Harte 218 @ Linden 222
Modesto Christian FF @ Escalon  164
Sonora bye
Riverbank 192 @ Hilmar 199
Hughson 197 @ Ripon Christian 212
Orestimba 201 @ Mountain House 262
Gustine bye
Tuesday, Sept. 15
Ripon 174 @ Bret Harte 177
Linden 221 @ Sonora 200
Escalon 171 @ Calaveras 190
Modesto Christian bye
Hughson 241 @ Orestimba 254
Hilmar 233 @ Ripon Christian 276
Gustine 272 @ Riverbank 199
Mountain House bye
Thursday, Sept. 17
Escalon 168 @ Bret Harte 170
Calaveras 221 @ Linden 204
Sonora 196 @ Modesto Christian FF
Ripon bye
Gustine 322 @ Hughson 235
Mountain House 238 @ Riverbank 189
Ripon Christian 261 @ Orestimba 227
Hilmar bye
Tuesday, Sept. 22
Modesto Christian FF @ Linden 200
Bret Harte 219 @ Sonora 199
Ripon 164 @ Escalon 165
Calaveras bye
Mountain House L @ Ripon Christian W
Riverbank 225 @ Hughson 211
Hilmar 185 @ Gustine 263
Orestimba bye
Thursday, Sept. 24
Ripon 191 @ Linden 209
Sonora 191 @ Calaveras 208
Modesto Christian FF @ Bret Harte 222
Escalon bye
Riverbank 250 @ Orestimba 233
Gustine 233 @ Mountain House 218
Hilmar 235 @ Hughson 233
Ripon Christian bye
Monday, Sept. 28 Mid Year  Micke Grove
Tuesday, Sept. 29

Calaveras L @ Bret Harte W
Sonora 216 @ Escalon 216  Sonora W  30-31
Ripon 204 @ Modesto Christian FF
Linden bye
Gustine L @ Ripon Christian W
Hilmar 234 @ Orestimba 218
Hughson 202 @ Mountain House 280
Riverbank bye

Thursday, Oct. 1
Escalon 223 @ Linden 222
Modesto Christian 266 @ Calaveras 221
Sonora 169 @ Ripon 161
Bret Harte bye
Mountain House 218 @ Hilmar 181
Orestimba 159 @ Gustine 213
Ripon Christian195  @ Riverbank 181
Hughson bye
Tuesday, Oct. 6
Ripon  155 @ Calaveras 192
Escalon 220 @ Modesto Christian 282
Linden 230 @ Bret Harte 220
Sonora bye
Hilmar FF @ Riverbank 272
Ripon Christian 263 @ Hughson 237
Mountain House L  @ Orestimba W
Gustine bye
Thursday, Oct. 8
Bret Harte 215 @ Ripon 215  TB Bret Harte
Sonora 219 @ Linden 222
Calaveras 217 @ Escalon 218
Modesto Christian bye
Orestimba 218 @ Hughson 228
Ripon Christian 103 @ Hilmar 209
Riverbank 166 @ Gustine 234
Mountain House bye
Tuesday, Oct. 13
Bret Harte 205 @ Escalon 231
Linden 220 @ Calaveras 228
Modesto Christian 277 @ Sonora 218
Ripon bye
Hughson 161 @ Gustine 220
Riverbank W @ Mountain House L
Orestimba W @ Ripon Christian L
Hilmar bye
Thrusday, Oct. 15
Linden 224 @ Modesto Christian 282
Sonora 220 @ Bret Harte 211
Escalon 160 @ Ripon 154
Calaveras bye
Ripon Christian W @ Mountain House L
Hughson 167 @ Riverbank 183
Gustine 233 @ Hilmar 181
Orestimba bye
Monday, Oct. 19 
Year End Touney
@ Micke Grove Golf Links


TVL & VFL Golf Rep  Ty Pettigrew, Hilmar High School

TVL Year End Tourney:
North Team Finish
1. Ripon 377  2. Bret Harte 432  3. Linden 459  4. Sonora 464  5. Escalon 475  6. Calaveras 382  7. MC 541
Individuals Qualifying for Divisionals
1. Madison Kindberg, Escalon
2. Helene Dondero, Linden
3. Angelica Fernandez, Escalon
4. Kaylyn Hedstrom, Calaveras
5. Jacqueline Herring, Linden
6. Coleen Inocencio, Calaveras
All League North:
Hannah Ellsworth, Bret Harte  MVP
Megan Popovich, Sonora
Madison Kindberg, Escalon
Alex Gonzales, Ripon
Helene Dondero, Linden
Breeana Huckell, Ripon
Angelica Fernandez, Escalon
Claire Wever, Ripon
Kaylyn Hedstrom, Calaveras
Nicole Ayala, Bret Harte

South Team Finish
1. Orestimba 465  2. Hughson 472  3. Hilmar 507  4. RC 515  5. Riverbank 524  6. MH 584  7. Gustine 624
Individuals Qualifying for Divisionals
1. Alyssa Mickelson, Riverbank
2. Caroline Strong, Ripon Christian
3. Rachel Struiksma, Ripon Christian
4. Lauren Henderson, Ripon Christian
5. Stephanie Alarcon, Riverbank
6. Manal Rasheed, Mountain House
All League South: 
Makena Azevedo, Hilmar MVP
Joy Truniger, Orestimba
Aja Loo, Orestimba
Ilianna Ramos, Hughson
Alyssa Mickelson, Riverbank
Caroline Strong, Ripon Christian
Bayley Wiemers, Hughson
Gigi Quizon, Orestimba
Lauren Henderson, Ripon Christian
Abigail Pohl, Hughson

Playoffs:  Oct. 27 Micke Grove
Masters:  Nov. 3 Spanos Park
NorCal: Nov. 10
State TBA

Back to Home Page


Back to Archives Page