Valley Foothill League Girls Golf
2017-18
** Preseason Dead Period: July 17
**Practice Begins: August 7
**1st Scrimmage Date: August 19
**1st Contest: August 25
**Last Contest Date: October 18
Scrimmage Schedule
Tuesday, Aug. 22 Scrimmage
Linden @ Mountain House
Summerville @ Hughson
Sonora @ Riverbank
Bret Harte @ Ripon Christian
Escalon @ Gustine
Ripon @ Orestimba
Argonaut @ Hilmar
Thursday, Aug. 24 Scrimmage
Mountain House @ Sonora
Gustine @ Ripon
Ripon Christian @ Argonaut
Hughson @ Escalon
Hilmar @ Summerville
Riverbank @ Bret Harte
Orestimba @ Linden

North & South  Leagues Schedule
Tuesday, Aug. 29
Mountain House 26 @ Hughson 255
Orestimba 231 @ Ripon Christian 185
Riverbank 168 @ Gustine 237
Bret Harte @ Hilmar (Practice)
Linden 239 @ Sonora 229
Ripon 176 @ Escalon 150
Summerville @ Argonaut   rescheduled
Thursday, Aug. 31
Hilmar 240 @ Mountain House 231   (10/4)
Gustine 292 @ Hughson 258
Ripon Christian 187 @ Riverbank 179
Orestimba @ Argonaut (Practice)
Linden 234 @ Summerville 212
Sonora 199 @ Ripon 210
Escalon 232 @ Bret Harte 217
Tuesday, Sept. 5
Ripon Christian 170 @ Gustine 221
Hughson 227 @ Orestimba 259
Hilmar 221 @ Riverbank 186
Escalon @ Mountain House (Practice)
Argonaut 257 @ Linden 242
Bret Harte 245 @ Sonora 237
Summerville 177 @ Ripon 190
Thursday, Sept. 7
Hilmar 230 @ Ripon Christian 201
Gustine 205 @ Orestimba 191
Riverbank 221@ Mountain House 223
Hughson @ Ripon
(Practice)
Linden 185 @ Escalon 163
Summerville 235 @ Bret Harte 222
Sonora 224 @ Argonaut 262
Tuesday, Sept. 12
Orestimba 232 @ Hilmar 197
Hughson W @ Ripon Christian L
Mountain House 171 @ Gustine 241
Summerville @ Riverbank (Practice)
Bret Harte 212 @ Linden 241
Escalon 209 @ Sonora 244
Ripon 221 @ Argonaut 260      (9/18)
Thursday, Sept. 14
Hilmar 183 @ Gustine 210
Mountain House 266 @ Orestimba 257
Riverbank 167 @ Hughson 171
Ripon Christian @ Linden
(Practice)
Argonaut 210 @ Escalon 150
Bret Harte 177 @ Ripon 164
Sonora 242 @ Summerville 228
Mid Year Tourney
North: 1. Escalon 399  2. Bret Harte 423  3. Ripon 424 
4. Summerville  5. Linden 478  6. Sonora 489 
7. Argonaut 541
Mid Year Tourney
South: 1. Ripon Christian 501  2. Riverbank 512 
3. Hughson 525  4. Orestimba 536  5. Mountain House 539 
6. Hilmar 562  7. Gustine 564
Tuesday, Sept. 19
Hughson 233 @ Hilmar 236
Orestimba 251 @ Riverbank 226
Mountain House 259 @ Ripon Christian 228
Gustine @ Sonora (Practice)
Ripon 205 @ Linden 223
Argonaut 270 @ Bret Harte 211
Escalon 209 @ Summerville 220
Thursday, Sept. 21
Hughson 270 @ Mountain House 264
Ripon Christian 228 @ Orestimba FF
Gustine 244 @ Riverbank 174
Hilmar @ Bret Harte (Practice)
Sonora 249 @ Linden 224
Escalon 156 @ Ripon 168
Argonaut  249 @ Summerville 204
Monday, Sept. 25 Mid Year  Micke Grove 9:30 a.m.
Tuesday, Sept. 26

Mountain House 231 @ Hilmar 246
Hughson 166 @ Gustine 217
Riverbank 187 @ Ripon Christian 196
Argonaut @ Orestimba
(Practice)
Summerville 219 @ Linden 228
Ripon 233 @ Sonora 238
Bret Harte 159 @ Escalon 157

Thursday, Sept. 28
Gustine 235 @ Ripon Christian 188
Orestimba 263 @ Hughson 224
Riverbank 230 @ Hilmar 245
Mountain House @ Escalon (Practice)
Ripon 202 @ Summerville 206
Linden 222 @ Argonaut 232
Sonora 257 @ Bret Harte 215
Tuesday, Oct. 3
Ripon Christian 231 @ Hilmar 246
Orestimbas 191 @ Gustine 205
Mountain House 195 @ Riverbank 167
Ripon @ Hughson (Practice)
Argonaut 258 @ Sonora 240
Escalon 208 @ Linden 224
Bret Harte L @ Summerville W
Thursday, Oct. 5
Hilmar W @ Orestimba L
Ripon Christian 232 @ Hughson 229
Gustine 243 @ Mountain House 218
Riverbank @ Summerville
(Practice)
Linden L @ Bret Harte W
Sonora 202 @ Escalon 167
Argonaut 230 @ Ripon 167
Tuesday, Oct. 10
Gustine 195 @ Hilmar 172
Orestimba 231 @ Mountain House 231  Win Tie Breaker
Hughson 186 @ Riverbank 181
Linden @ Ripon Christian (Practice)
Summerville W @ Sonora L
Escalon199  @ Argonaut 261
Ripon @ Bret Harte
Thrusday, Oct. 12
Hilmar 244 @ Hughson 222
Riverbank 181 @ Orestimba FF
Ripon Christian W @ Mountain House L
Sonora @ Gustine (Practice)
Bret Harte W @ Argonaut L
Summerville L @ Escalon W
Linden L @ Ripon W
Monday, Oct. 16 
Year End Touney
@ Micke Grove Golf Links 9:30 a.m.
North 1. Escalon  2. Ripon  3. Bret Harte  4. Summerville 
5. Linden  6. Sonora  7. Argonaut
South  1. Riverbank  2. Hughson  3. Ripon Christian
4. Mountain House  5. Orestimba  6. Gustine  7. Hilmar

TVL & VFL Golf Rep  Ty Pettigrew, Hilmar High School

North Coach of the Year: Kristi Cathcart, Escalon
South Coach of the Year: Ismael Mercado, Riverbank

North Most Outstanding Player: Madi Kindberg, Escalon
South Most Outstanding Player: Madi De Graaf, Ripon Christian
TVL All League:
Olivia Machado, Hilmar
Abigail Pohl, Hughson
Angela Calderon, Riverbank
Rylie Aguiar, Hughson
Sriya Chilikuri, Mountain House
Citalli Martinez, Riverbank
Madi Kindberg, Escalon
Bianca Toledo, Ripon
Mary Adams, Escalon
Myra Toledo, Ripon

Qualify to Div. 5 Tourney
Teams: Escalon, Bret Harte, Ripon, Summerville, Riverbank and Hughson
Individuals:
Emma Peller, Sonora
Morgan St. Pierre, Sonora
Bridgette Humphreys, Linden
Kaylee Weaver, Argonaut
Amber Andrews, Linden
Madison Lara, Linden
Madi De Graaf, Ripon Christian
Olivia Bazar, Orestimba
Olivia Machado, Hilmar
Alyson Azevedo, Gustine
Sriyan Chilikuri, Mountain House
Rylee Garcia, Orestimba

Div. 5 Tourney Oct. 23 @ Micke Grove

Masters Tourney Oct. 30 @ The Reserve at Spanos Park, Stockton

NorCal Tourney Nov,. 6 @ Sierra View CC, Roseville

State Tourney Nov 14 @ Poppy Hills GC


Back to Home Page

Back to Archives Page