TVL WRESTLING SCHEDULE
2019-20
Dual Meets:
5:30 Start Time
Dead Period: Oct. 14
Practice
Begins: Nov. 4
1st Scrimmage:
Nov. 15
1st Contest:
Nov. 22
Last
Dual: Jan. 29
Last Individual: Feb. 8
Wednesday,
December 18
Boys Hilmar 36 @ Escalon 31 Girls Hilmar 6 @ Escalon 24
Boys Hughson W @ Modesto Christian L Girls Hughson FF @ Modesto
Christian FF
Boys Hughson W @ Riverbank L Girls Hughson FF @ Riverbank FF
Boys Ripon 0 @ Livingston 71 Girls Ripon 40
@ Livingston 39
Wednesday,
January 8
Boy Escalon 69 @ Ripon 12 Girls Escalon 12 @ Ripon 42
Boys Hughson 21@ Hilmar 49 Girls Hughson FF @
Hilmar W
Boys Livingston 45 @ Riverbank 24 Girls Livingston W
@ Riverbank FF
Boys Livingston 51 @ Modesto Christian 12
Girls Livingston W @ Modesto Christian FF
Wednesday,
January 15
Boys Ripon 21 @ Hughson 58 Girls Ripon W @ Hughson FF
Boys Modesto Christian FF @ Hilmar W Girls Modesto Christian FF @
Hilmar W
Boys Riverbank FF @ Hilmar W Girls Riverbank FF @ Hilmar W
Boys Livingston 33 @ Escalon 45 Girls Livingston 42 @ Escalon 12
Wednesday,
January 22
Boys Modesto Christian FF@ Escalon W Girls Modesto
Christian FF @ Escalon W
Boys Modesto Christian FF @ Escslon W Girls Modesto Christian FF
@
Escalon W
Boys Hilmar 69 @ Ripon 12 Girls Hilmar L @ Ripon W
Boys Hughson 36 @ Livingston 36 Win Girls Hughson FF @ Livingston
W
Wednesday,
January 29
Boys Escalon 37 @ Hughson 36 Girls Escalon W @ Hughson FF
Boys Ripon W @ Modesto Christian FF (Tuesday, Jan. 28) Girls W
Modesto Christian FF
Boys Ripon W @ Riverbank FF Girls Ripon W @ Riverbank FF
Boys Hilmar 46 @ Livingston 25 Girls Hilmar 21 @ Livingston 30
TVL Wrestling Rep: Derek Scott, Escalon High School
Boys Team Wrestling playoffs:
Saturday, Feb. 1 @ Lincoln High
School, Stockton
El Dorado 62 vs Linden 18
Escalon 66 vs Dixon 11
Hilmar 44 vs El Dorado 18
Escalon 70 vs Bear River 10
Hilmar 36 vs Escalon 27
1. Hilmar 2. Escalon
Girls and Boys TVL Tourney:
Saturday, February 8 Hilmar
High School
Team: 1. Hilmar 217 2. Hughson 188 3. Escalon 4.
Livingston 5. Ripon 95 6. Modesto Christian 7.
Riverbank
Boys Divisional: Friday,
Saturday, February 14-15
Girls South Regional: Friday,
Saturday, February 14-15
Boys Masters: Friday, Saturday,
February 21-22
106
Noble Santos, Hilmar vs Eli Honso, Del Ore
Julio Bautista, Folsom vs Joseph Mills, Escalon
113
Dustin Merlos, Modesto Christian vs Elias Rivera, Folsom
Kaden Thornberry, Hughson vs Silverio Godin, Lincoln-S
120
Dylan Marlowe, Lincoln-S
Ornelas Abraham, Livingston
126
Gabe Bargas, Hughson vs Justus Haskin, Placer
Christian Rowe, Escalon vs Conner Larosa, Pitman
Broc Perry, Hilmar vs Justin Garcia, Capital Chrsitian
132
Jason Espinola, Hughson vs Jacob Wenham, Ponderosa
Aidan Krieger, Escalon vs Riley Alemania, Rodriguez
138
Andrew Guijano, Livingston vs Noor Mashiana, Davis-S
Haidyn Herrin, Hughson vs Koelou Reyes-Small, Folsom
152
Garrett Nash, Escalon vs Matias Heredia, Lincoln-S
160
Mark bonar, Roseville vs Steven Silva, Hilmar
Bredley Hugglund, Escalon vs Matt Cioci, Del Oro
170
Manuel Diaz, Escalon vs Brock Osmundson, Oakdale
182
Efrain Duenas, Hilmar vs Isaac Romirez, Gregori
195
Lucas Cody, Bella Vistaq vs Garret Hicks, Hughson
Mark Labass, Hilmar vs Mason Zayas, Pleasant Grove
220
Carson Hatch, Hughson vs Felix Lara, Wood
285
Jacob Hudson, Elk Grove vs Adrian Perez, Livingston
Girls Section: Friday,
Saturday, February 21-22
101
Jordan Bower, Livingston vs Leila Sidhu, Del Oro
106
Kateryna Yanoveky, Laguna Creek vs Marissa Hernandez, Ripon
111
Julisa Deltoro, Liberty Ranch vs Kaylee Greescha, Escalon
116
Dylan Hernandez, Casa Roble vs Alyssa Oliver, Ripon
121
Mackenzie Morgan, Nevada Union vs Myriam Lopez, Livingston
126
Noa Arnold, River City vs Julia Cassillas, Escalon
131
Emily aldeman, Bella Vista vs Melissa Perez, Ripon
137
Maggi Leal, Corning vs Riley Rangel, Ripon
150
Lizah Hingano, Rio Linda vs kaylee Medeiros, Ripon
State: Thursday, Friday,
Saturday, February 27-29 Robobank,
Bakersfield
Back to
Archives Page